Bakü Neft Taşları

“Neft Taşları” (Petrol taşları) şehir tipinde bir kasabadır ve Bakü’nün Hazar ilçesi dâhilindedir.  Hazar Denizi’nden hafifçe görünen “Kara kayaların” çevresinde kurulmuştur. Abşeron yarımadasının 42 km’sinde güneydoğuda bulunan bu kasaba denizin dibine monte edilmiş metal direklerin üstündeki estakadada (çelikten hazırlanmış özel temel) deniz yüzeyinden birkaç metre yükseklikte inşa edilmiştir. 7 Kasım 1949’da Azerbaycan neftçileri dünyada ilk kez olarak, denizin dibinden sanayi için karbohidrojenleri çıkararak, kendi tarihlerinde yeni bir sayfa açmışlardı. Aynı gün Neft Taşları yatağının 942 m derinliğinden Hazar petrolü püskürmüştür. XIX. yüzyılın başlarında (1798-1830’lu yıllar) Hazar’dan (Bibi Heybet) ilk kez petrol çıkarılmıştır. Yalnız sanayi üretimi sadece 1925 yılında başlamıştır.

Neft Taşları Havzası, Abşeron Yarımadası’nın güneydoğusunda, kıyıdan 42 kilometre açıkta yer alıyor. Deniz dibine monte edilmiş metal direkler üzerine kurulu platform, 70 bin metrekareden fazla alan üzerine yapılan 5 ve 9 katlı binalar ile petrol kuyularından oluşuyor.

kara ile hiç bir bağlantısı bulunmadığından dolayı, iki binden fazla insanın çalıştığı havzaya ulaşım, gemi ve helikopterlerle sağlanıyor.

Petrol Taşları (Azerice: Neft Daşları), SSCB döneminde, 1947 yılında inşa edildiğinde dünyanın ilk petrol platformuydu.

En büyük özelliklerinden biri ise şehir tipinde bir kasabadan oluşması.

Toprak dolgu alanı üzerine kurulu, Petrol Taşları’nın belki de en önemli ve de ilginç yanı, iki binden fazla nüfusu ve 200 kilometreyi aşkın sokak uzunluğu ile gerçekten de yaşayan bir şehir olmasıdır.

Kasaba denizin dibine monte edilmiş metal direklerin üstündeki estakadada (çelikten hazırlanmış özel temel) deniz yüzeyinden birkaç metre yükseklikte inşa edilmiştir.

Dünyada yapılan “ilk petrol platformu” olarak bilinen havzada faaliyete başlanan 1949’dan bugüne kadar 2 bin 211 kuyudan 182 milyon 861 bin ton petrol, 14 milyar 92 milyon metreküp de doğalgaz üretildi

Sovyetler Birliğinin dağılması ve bağımsızlığın kazanılmasıyla Neft Taşları Havzası’nda 2016’da 1 milyon ton petrol üretildi ve bu rakamın bugüne kadarki en yüksek üretim miktarıdır.