Kartlis Deda

KARTLİS DEDA 

Kartli’nin annesi, Tiflis’in simgelerinden biri olan anıtsal bir heykeldir. Heykel bir elinde misafirler için bir şarap kadehi, diğerinde düşmanlar için bir kılıç tutar.  “Gürcistan’ın Annesi”, Gürcistan ulusal karakterinin bir sembolüdür.

Gürcü milli kıyafetleri giymiş, 20 metre yüksekliğinde bir kadın heykelinin yazarı olan, Elguja Amashukeli, 1966’da bu heykel için Shota Rustaveli Devlet Ödülü’ne layık görüldü. Heykelin aksesuarları, şaraplı ve kılıçlı kupa, şehrimiz Tiflis’in tarihinin, düşmanlarla bitmeyen savaşlarının ve güzel bir duygu ile gelen konukla olan ilişkisinin bir ifadesidir.

Heykel, kentin 1500. yıldönümü münasebetiyle 1958’de Sololaki Tepesi’ne dikildi. İlk karara göre, bu karar daha sonra değiştirilmesine rağmen, ahşap alegorik heykel geçici olarak başkenti süsleyecekti. Bu nedenle 1963 yılında heykelin zarar görmemesi için ahşap doku alüminyum ile kaplanmıştır. 1997’de eski heykel yenisiyle değiştirilmiştir.

Heykelin bulunduğu yerden Tiflis ve çevresinin tamamı görülmektedir . Narikala Kalesi yakınında, Eski Tiflis’e, Botanik Bahçesi’ne ve tüm başkente bakmaktadır. Heykele yürüyerek veya Rike Park’ta bulunan ve Narikala’ya bağlanan teleferikle ulaşılabilir