Tusheti Milli Parkı – Gürcistan

Gürcistan’ın doğusunda bulunan Tusheti Milli Parkı, 114 bin hektarlık devasa bir alanı ile 2003 yılında koruma altına alınmıştır.  Biyoçeşitliliği ile dikkat çeken Tusheti, doğal güzellik açısından dünyadaki cennet köşelerden biridir.

 Dağ çayırları, göller ve son derece iyi korunmuş çam ormanlarının bulunduğu 4800 metreye kadar ulaşan muhteşem bir dağ manzarasına sahip olan Tusheti’de, nadir ve nesli tükenmekte olan hayvan türlerine ve endemik bitki türlerine de rastlayabilirsiniz. Tusheti bölgesi florası, 230 endemik bitki türü ile tüm Kafkasya bölgesinde bulunan toplam endemik bitki miktarının %20’sinden fazlasına ev sahipliği yapmaktadır. 60 memeli türü, yaklaşık 120 kuş türü, 4 sürüngen türü, 6 amfibi türü ve 1 balık türü ile zengin bir fauna ya sahiptir.

Tusheti, Gürcistan’ın kuzeydoğu köşesinde yer alır ve Rusya ile Çeçenya ve Dağıstan Cumhuriyetleri tarafından kuzey ve doğuda sınırlanmıştır. Bozkır dağ zirveleri ile Kafkasya vadileri arasında gizlenmiş, uzun yürüyüşler ve trekking için en davetkar yerlerden biri haline gelmiştir.

Tusheti’nin uzun bir geçmişi vardır ve buradaki eski animist (kabile) dinin kanıtı, bu değerli bölgenin farklı köşelerinde bulunabilir. Kurban edilmiş koyun veya koyun (khatebi) boynuzlu taş tapınakları ve antik savunma kuleleri (koshkebi) hala köylerin çoğunda durmaktadır.

Tusheti’deki köylerin çoğu, deniz seviyesinin 2000 metre üzerindedir ve Güney Kafkasya’nın en etkileyici çim vadilerinden bazılarının muhteşem manzarasını sunmaktadır.

 Omalo köyü, Kakheti yolundan ulaşılan en büyük ve en kolay ulaşılabilen bir köydür.  Tusheti turizminin ana merkezi konumunda yer almaktadır. Tusheti’nin kayalık doruklarında yer alan Omalo, keseloebi olarak da bilinen eski bir kule grubu oluşturuyor. Burada, konukevlerini ve en iyi Gürcü konukseverliğini ve spesiyalitelerini bulabilirsiniz. Birçok gezgin köyde kalmayı ve günübirlik gezilerle çevredeki bölgeye yürüyüş veya at gezintisi yapmayı tercih ediyor

Omalo’nun doğusundaki Shenako köyü bölgedeki en güzel köylerden biridir. Büyük ahşap balkonlar ve etkileyici karmaşıklığın hassas mimarisi ile taş evler, bölgedeki tek işlevsel Ortodoks kilisesinin altında toplanmıştır.  Shenaqo’dan sadece 4 kilometre doğuya doğru, muhteşem vadilere bakan Diklo köyünün eski kalesine ulaşabilirsiniz. Diklo köyü, kelimenin tam anlamıyla Gürcistan’da ziyaret edebileceğiniz son köydür – bunun ötesinde Rusya sınırıdır.

Dartlo köyü, Omalo’nun ana köyünden 12 kilometre doğuda, Pirikiti Alazani Vadisi’ne, günümüze kadar iyi korunmuş olan taş kuleler bulunmaktadır.  Tusheti halkı savaş zamanlarında bu savunma kulelerine çekilirdi. Burada az sayıda özel odaya ve nehrin güzel manzaralarına sahip birkaç konukevi de bulunabilir. Klovlo köyü, Dartlo’nun en fazla 400 metre üzerinde, tüm vadi ve Kafkas doğasının kalbinde muhteşem manzaraya bakan sadece bir antik kuleden ibarettir.

YABAN HAYATI

Tusheti’nin vahşi doğasındaki uzak yürüyüş parkurlarında, uzaktan boz ayılar görebilirsiniz, geceleri ise dağlarda uluyan kurtları duyacaksınız. Milli parkta karşılaşabileceğiniz su samuru, nadir yaban keçisi, geyik, karaca, yaban domuzu ve sayısız kuş türü bulunmaktadır.

TUSHETİ’Yİ ZİYARET ETMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN

Tusheti’yi ziyaret edebileceğiniz tek zaman Abano Geçidi’nin açık olduğu zamandır. Gürcistan’ın bu bölgesindeki hava herkesin bildiği gibi öngörülemez, ancak yolun en erken açılacağı Mayıs ortası ve en son kapattığı Ekim ayı sonu olacak.

Yoğun kar yağışı, yolu Haziran ayına kadar kapalı tutabilir, bu nedenle hayal kırıklığını önlemek için seyahatinizi Temmuz ve Eylül ayları arasında planlamaya çalışın. Yaz aylarında bile, sıcaklıklar ortalama sadece 15 santigrat derece civarındadır, bu nedenle bu soğuk dağ geceleri için bol miktarda sıcak giysiler giyin.

TUSHETİ’YE NASIL GİDİLİR?

Tusheti’ye arazi araçlarıyla veya motosiklet ile gidilebilirsiniz. Gürcistan’nın en az bilinen, en imkânsızlıklara sahip ve en ulaşılması zor bölgesi olan, Tusheti’de minibüs ve otobüsler ile ulaşım bulunmamaktadır.